top of page
Postcard.PNG

Stáhněte si naši "GREAT DREAM" pohlednici, třeba jako záložku do knihy nebo připomínku našich Deseti klíčů ke štěstí na domácí nástěnku :-).

Afh_dotazník.PNG

Stáhněte si pracovní sešit z dílny Action for Happiness a vyzkoušejte si některou z metod pozitivní psychologie na vlastní kůži.

Materiály ke COVID-19

covid-19.webp

Stáhněte si doporučení psychologů (níže) nebo se podívejte na jejich videa.

Jak se vyrovnat se stresem způsobeným COVID-19

 

Pandemie COVID-19 přináší riziko pro miliony lidí na celém světě. V tomto náročném období můžeme my všichni hrát velmi důležitou roli v omezení dopadů této nové hrozby v tom, jakým způsobem se staráme o sebe navzájem.

Přinášíme vám několik doporučení, která vám pomohou náročnou situaci zvládnout:

  1. Nastavte si cíl – vytyčte si jednu věc denně, kterou uděláte pro sebe nebo pro někoho ze svého okolí.

  2. Starejte se o své tělo – zkuste se alespoň trochu hýbat, i kdyby to měl být jen tanec okolo stolu v obývacím pokoji :-) Pokud je to možné, udělejte si zásobu čerstvého ovoce a zeleniny, abyste podpořili svůj imunitní systém.

  3. Věnujte pozornost svým blízkým – spojte se se svými přáteli – pošlete jim zprávu, připomeňte jim okamžik, který jste spolu strávili, a za který jste vděční.

  4. Pomozte ostatním - zamyslete se, zda někdo ve vašem okolí nepotřebuje pomoci. Nezapomeňte dodržování bezpečné vzdálenosti a bezkontaktního styku.

  5. Hledejte to dobré – všímejte si světa okolo vás a toho, čeho se vám dostává. Které věci si můžete užít i v dnešní náročné situaci?

  6. Dostaňte z toho maximum – pokud jste v izolaci a všechny akce, které jste plánovali, byly zrušeny – jak můžete nejlépe využít čas, který máte? Co nového se můžete naučit? Kterým činnostem, které jste dlouho odkládali nebo jste na ně prostě neměli čas, se nyní můžete věnovat?

Covid_info.png
Nejste na to sami_2.png
Nejste na to sami_3.png
Nejste na to sami_4.png

Materiál vydaný Světovou zdravotnickou organizací k tomu, jak zvládat stres, způsobený CoVID-19 

a jak pomáhat dětem v této náročné situaci.

Jak můžeme pomoci sobě

Je pochopitelné, pokud se cítíte smutně, ve stresu, zmatení, vystrašení nebo naštvaní. Může vám pomoci promluvit si s někým, komu důvěřujete. Spojte se s rodinou nebo přáteli.

 

Pokud jste nuceni zůstat doma, zkuste si udržet i tak zdravý životní styl: zdravě jezte, dopřejte si dostatek spánku, zacvičte si a zkuste udržovat sociální kontakty s rodnou a přáteli například pomocí emailu, telefonu, Skype, Viber či WhatsApp.

Nekuřte a vyhněte se alkoholickým nápojům a jiným drogám. Vyrovnat se s nepříjemnými emocemi vám rozhodně nepomohou. Pokud se cítíte přetíženi, obraťte se na svého psychoterapeuta nebo některou z krizových linek.  Připravte si seznam míst, na kterých můžete vyhledat pomoc při zdravotních nebo psychických potížích.

Opírejte se o fakta. Vybírejte si pouze spolehlivé zdroje informací, které vám pomohou odhadnout reálný stupeň rizika, na základě kterého můžete aplikovat opatření. Spolehlivými zdroji jsou například WHO nebo Ministerstvo zdravotnictví. V případě dotazů se můžete obrátit na speciální linku 1212.

Omezte čas věnovaný sledování zpráv, které vás zneklidňují.

 

Zamyslete se nad silnými stránkami, které vám pomohly v minulosti se vyrovnat s náročnými situacemi a zkuste využít těchto silných stránek i nyní.

Jak můžeme pomoci dětem

Děti mohou reagovat na stresovou situaci různými způsoby: mohou být přítulnější, úzkostnější, agresivnější nebo uzavřené do sebe. Reagujte na ně vstřícně, naslouchejte jim a věnujte jim dostatek pozornosti a lásky, kterou nyní potřebují.

Děti potřebují v náročných situacích především  lásku a pozornost dospělých. Věnujte jim čas, který potřebují. Naslouchejte jim a ujistěte je pokud jsou nervózní. Pokud je to možné, zkuste jim vytvořit možnosti k relaxaci a k tomu, aby si pohrály.

Vynasnažte se, aby děti vždy mohly být nablízku se svými rodiči nebo pečovateli.  Pokud je nutné oddělení od rodiče/pečovatele (například v případě hospitalizace), zajistěte jim pravidelný kontakt (například telefonický) a ujištění, že všechno bude v pořádku.

Zachovejte režim svých denních aktivit jak je to jen možné, nebo pomozte vytvořit nové podmínky/podpůrný režim ve své komunitě, škole apod.

Poskytněte jim ověřené informace ohledně toho, co se děje, a vysvětlete jim  jak mohou snížit rizika nákazy – mluvte k nim způsobem adekvátním jejich věku a rozumovým schopnostem. Laskavým a klidným způsobem jim vysvětlete, jaké kroky by následovaly pokud by se někdo z členů rodiny necítil dobře a musel být hospitalizován.

Další doporučení pro širokou veřejnost a pro ty z nás, kteří jsou v první linii – lékaře,  najdete v dokumentu psychologů Adama Suchého a Miroslava Světláka - ZDE

bottom of page