
EMOTIONS
Emoce
Pozitivní emoce jako radost, vděčnost, pohoda či hrdost nejsou příjemné jen v okamžiku, kdy je právě prožíváme. Nejnovější výzkumy ukazují, že pokud pozitivní emoce prožíváme pravidelně, mají tendenci vytvářet „vzestupnou spirálu“ a pomáhají nám tak vytvářet si vlastní zdroje. Takže, jakkoliv musíme být realističtí v posuzování toho, co se nám v životě děje, je pro nás dobré, pokud se můžeme soustředit na dobrou stránku věci v každé situaci – vidět sklenici spíše jako "poloplnou než poloprázdnou".
Proč na tom záleží?
Poměr 3:1
Jaké množství pozitivních emocí tedy potřebujeme, aby se dostavily jejich dlouhodobé výhody? Měli bychom usilovat o to, abychom se už nikdy necítili špatně?
Ne, očekávat, že už nikdy nebudeme prožívat negativní emoce, by nebyla příliš realistická představa.
Negativní emoce jsou součástí našeho života, ba dokonce každého dne, ale potřebujeme najít tu správnou rovnováhu.
Jedním z užitečných přístupů ke štěstí je mít v globálním měřítku více pozitivních emocí nežli těch negativních – tomu se říká tzv."pozitivní poměr". [4]
Věda nám nyní podává pomocnou ruku, jak najít správnou rovnováhu a jak jí dosáhnout.
Zdá se, že pro dosažení výhod pozitivních emocí v dlouhodobém horizontu potřebujeme prožívat 3 krát více pozitivních emocí než těch negativních. A nemusí se jednat o obrovské přívaly radosti, počítají se i více subtilní pozitivní pocity.
To se snadno řekne, ale dosáhnout tohoto optimálního poměru samozřejmě není jednoduché. Náš mozek byl takto naprogramován již v dávných dobách, kdy jsme ještě žili v jeskyních. Byly to nebezpečné časy a my jsme museli být v neustálé pohotovosti, abychom dokázali zachytit sebemenší náznak ohrožení naší bezpečnosti či přežití, a proto jsme si vyvinuli silné negativní emoce jako vnitřní systém pro případ, že se stane něco špatného. [5]
Dnešní život již zdaleka není tak nebezpečný, jako tomu bylo v dobách našich předků. Bohužel náš mozek se tomu ještě nezvládl přizpůsobit. Je tedy nutné se vědomě zaměřit na pozitivní stránku života. Dobrou zprávou je, že i drobné pokusy postupem času mohou přinést v dlouhotrvající rozdíl. Nedávný průzkum dokonce naznačuje, že by to mohlo vést i k dlouhodobým změnám v mozku, které pomáhají udržet zvýšený stav spokojenosti.
Mít tu správnou rovnováhu
Prožívání pozitivních emocí je pro nás prospěšné, proto bychom z toho měli těžit tím, že najdeme způsoby, jak je více zakomponovat do našich životů. Existují také důkazy o tom, že pozitivní emoce jsou nakažlivé, takže když se my cítíme dobře, můžeme to snadno přenést i na lidi kolem nás. Z čehož vyplývá, že pokud děláme věci, které pomáhají nám cítit se dobře, mohou se díky tomu lépe cítit i ostatní. [6]
To však neznamená, že bychom si čas od času neměli užít jen tak zábavu a zapomenout
na věci, které vyžadují více úsilí. Potřebujeme najít zdravou rovnováhu mezi užíváním si přítomného okamžiku a děláním věcí, které nám přinášejí smysl a naplnění z dlouhodobého hlediska.
Užívání si přítomného okamžiku může zvýšit celkový aktuální pocit spokojenosti.
Existuje celá řada různých druhů pozitivních emocí a ne všechny jsou spojeny pouze s užíváním si „tady a teď“. Například pocity, které prožíváme, když nás skutečně něco zajímá nebo když se snažíme ze všech sil něčeho dosáhnout. Jiné máme třeba ve chvílích ztišení, jako například pár minut klidu v jinak hektickém dni.
Může se také stát, že se příliš necháme unést momentální situací, takže věci, které nám
v tu chvíli připadaly zábavné, mohou později zanechat negativní pocity, jako třeba těch posledních pár skleniček, kterých následující ráno litujeme.
Na druhou stranu se můžeme rozhodnout dělat věci, při kterých se v daný moment cítíme frustrovaní, ale víme, že v konečném důsledku nám přinesou jistý pocit naplnění. Potřebujeme tedy najít rovnováhu mezi tím, díky čemu se cítíme dobře v krátkodobém horizontu a aktivitami, které nám přinášejí opravdovou radost z dlouhodobého hlediska.
Odkazy