AWARENESS

Všímavost

Také jste si někdy říkali, že za tím vším musí být něco víc? Tak dobrá zpráva je, že tomu tak opravdu je. A je to všude okolo nás, stačí se zastavit a všímat si. Když se naučíme být více všímaví ke svému okolí, může to udělat zázraky.

Všímavost nám pomáhá dostat se do kontaktu s vlastními pocity. Pomáhá nám nelpět na minulosti nebo netrápit se zbytečně tím, co se může stát. Díky tomu se více soustředíme na „tady a teď“ a více si z každého dne odnášíme.

1. I’m keen to volunteer for WTT!


Thank you for your willingness to contribute!

While WTT engages paid taxi/private hire drivers to deliver most meals, we still require volunteer drivers to assist in the delivery as there are some clients who require a different arrangement. We are currently looking for volunteer drivers from 11 May to 3 July.

Commitment period: 5 weekdays, except Public Holidays

Volunteer shift: 11am to 1pm, 4.30pm to 7pm

Location: Island-wide

Volunteers will be added to a group chat nearer to the day of their volunteer shift. Exact address will be shared as well.
2. Where is the pick-up point?


Volunteers will pick up the food from the pick-up point (to be confirmed) and deliver to several household units island-wide.
3. Is meal delivery contactless?


Yes. For your safety and well-being, please do not enter the clients’ house. Volunteers can knock on their door to inform the clients of your arrival.
4. What should I do when the clients are not at home to receive the meals?


If the clients are not at home, volunteers are to place the food outside their door, take a picture of the food, together with the unit number and inform YMCA staff in our group chat. The staff will inform the centre in charge of the clients’ absence.

Giving.png
Relating.PNG
Exercising.PNG
Awareness.PNG
Trying out.PNG
Direction.PNG
Resilience.PNG
Emotion.PNG
Acceptance.PNG
Meaning.PNG