man-2037255_1920_edited.jpg

6. Objev své silné stránky a zaměř se na ně 

Každý musíme pracovat s tím, co nám bylo do vínku dáno. Porozumět svým silným stránkám a naučit se je využívat začíná zaměřením se na činnosti, které nám přirozeně jdou a kterým se rádi věnujeme. Je vědecky dokázáno, že díky tomu se můžeme cítit spokojenější, a to již po jediném týdnu. [1] 

K čemu je to dobré


Silné stránky jsou osobní vlastnosti, díky kterým jsme schopni odvádět dobré výsledky či ze sebe dostat to nejlepší. Znát své silné stránky ale nestačí. Musíme totiž vědět, jak je správně využívat v praxi. [1] Ve chvílích, kdy používáme své silné stránky, se většinou cítíme plní energie a užíváme si to. Využíváme je v různých oblastech našeho života, například v práci, doma či během volnočasových aktivit. Jsou to oblasti, kde se rychle učíme a často (ale ne vždy) je v nás rozpoznají i ostatní. A naopak ostatní nám mohou přisuzovat silné stránky, kterých si sami nejsme vědomi nebo je považujeme za samozřejmost. Američtí psychologové zjistili, že lidé, kteří se své silné stránky snažili využívat každý den novým způsobem po dobu jednoho týdne, byli šťastnější a méně depresivní o šest měsíců později. [1] Další studie ve Velké Británii prokázala, že lidé, kteří cítili, že využívají své silné stránky, prožívali více pozitivních emocí, měli více elánu a sebevědomí ve srovnání s lidmi, kteří si nebyli vědomi, že je používají. [2] Používání silných stránek neznamená, že úplně vypustíme naše slabiny, ale jde o to, čemu přikládáme důraz. Pozitivní psychologie tvrdí, že když se zaměříme na rozvoj silných stránek a jejich větší využívání, pomůže nám to k lepším výkonům a budeme se cítit šťastnější. Samozřejmě musíme pracovat i na našich slabších oblastech, zejména těch, které nás brzdí, ale nutně se nemusíme snažit v nich být nejlepší. U slabých stránek platí, že být v nich dobrý prostě stačí. Následující kroky vám pomůžou identifikovat vaše silné stránky a nastíní nápady, jak je využívat.
Jak začít?


1. Najdi své silné stránky Někdy je těžké naše silné stránky vyjmenovat jen tak z patra, protože se projevují přirozeně, takže si jich ani nevšimneme, či se zaměříme jen na jejich část, nebo jsme dokonce přesvědčeni, že žádné silné stránky nemáme. Přesně z tohoto důvodu psychologové vyvinuli dotazníky, které nám s jejich identifikací pomohou. Jeden z nejvíce rozšířených testů silných stránek byl vyvinut dvěma zakladateli pozitivní psychologie, Dr. Martinem Seligmanem a Dr. Chrisem Petersonem. Jejich výzkum identifikoval 24 silných stránek, které byly obecně považovány za důležité napříč kulturami. Samozřejmě existuje více než 24 silných stránek, ale jako odrazový můstek pro jejich objevení nám tato metodika poslouží. Vyzkoušejte VIA Character Strengths Questionaire (pouze v angličtině), je zdarma a zabere vám pouze 30 minut. Ujistěte se, že odpovídáte na otázky podle toho, jací skutečně jste a ne, jací byste chtěli být. Verze zdarma, vám na závěr testu poskytne krátké zhodnocení a seznam seřazených silných stránek, podrobnější výpis je k dispozici u placené verze. Alternativně můžete požádat partnera, přítele, rodiče o vyplnění stejného dotazníku, ale o vás. Liší se nějak jejich názor? Identifikovali silné stránky, kterých jste si vy sami nejste vědomi? 2. Prověřte si své silné stránky Podívejte se na váš výsledek testu, mezi vaše silné stránky patří všech 24, ale prvních pět je nejdůležitější. Silné stránky, které se nacházejí na nižších příčkách seznamu, nejsou nutně vašimi slabinami, jen nejsou tak silné, jako ty na jeho vrcholu. Podívejte se na každou z prvních pěti a zeptejte se sami sebe na následující otázky:

 • Cítím, že je tato silná stránka můj přirozený tahoun?
 • Je to něco, co mě opravdu vystihuje?
 • Baví mě to?
 • Dodává mi to energii?
 • Překvapilo mě to?
 • Do jaké míry tuto svou silnou stránku využívám – v práci, doma, při zálibách, v komunitě?
 • Označili by to i ostatní za mou silnou stránku? (A vlastně, proč se jich rovnou nezeptat?)
Pokud necítíte, že by některé z těchto z prvních pěti byly opravdu vašimi silnými stránkami, podívejte se na šestou, sedmou či osmou příčku na seznamu a zeptejte se na stejné otázky. Sestavte si list pěti silných stránek, se kterými opravdu rezonujete a které vám dodávají energii. 3. Používejte své silné stránky Vyberte si TOP 5 vašich silných stránek a zodpovězte si následující otázky:
 • Jak momentálně tyto silné stránky využívám?
 • V jakých oblastech mého života je aplikuji?
 • V jakých oblastech bych je mohl/-a používat víc?
 • Je nějaký jiný způsob, jak bych je mohl/-a využít?
Každý den v následujícím týdnu zkuste jednu silnou stránku využít nějakým novým způsobem nebo v nové oblasti vašeho života. Opakujte to takto i následující týdny pokaždé z jinou silnou stránkou z vaší TOP 5. Například, pokud je mezi vašimi top silnými stránkami „Zvídavost a zájem o svět“, můžete vyzkoušet:
 • Zvolit do práce jinou cestu. Přečíst si jiné noviny než obvykle.
 • Zúčastnit se přednášky na téma, o kterém zatím nic nevíte.
 • Ochutnat jídlo odlišných kultur.
 • Využít zvídavost při navázání kontaktu s lidmi, které potkáte.
 • Naplánovat návštěvu muzea nebo galerie, ve kterých jste ještě nebyli, nebo jste je dlouho nenavštívili.
 • Vyzkoušet nové cvičení.
 • Zeptat se lidí, které znáte, co jim dělá největší radost.
 • Nabídnout pomoc dobročinné organizaci.
 • Prozkoumat tento web, abyste získali inspiraci pro další kroky
Zdroje


 1. Seligman, M. E. P., Steen, T. A., Park, N., & Peterson, C. (2005). Positive psychology progress: Empirical validation of interventions. American Psychologist, 60, 410-421.
 2. Wood, A.M., Linley, P.A., Maltby, J., Kasden, T.B., & Hurling,R. (2011). Using personal and psychological strengths leads to increases in well-being over time: A longitudinal study and the development of the strengths use questionnaire.Personality and Individual Differences, 50 (2011) 15-19