sta%C5%BEen%C3%BD%20soubor_edited.jpg

1. Buďte laskaví k ostatním

 

Co dáš, to se ti vrátí - a u laskavosti to platí dvojnásob. Je vědecky dokázáno, že pokud jsme laskaví k ostatním, zvyšujeme nejen jejich pocit štěstí, ale také štěstí nás samotných. Je to taková řetězová reakce, laskavost je nakažlivá, a díky tomu je pak naše společnost lepším místem pro život.

Proč být laskavý


Nejnovější výzkumy ohledně fungování mozku potvrdily, že jsme stvoření pro lásku a soucit. Takže to není jen o honění se za individuálním úspěchem, ale naše společnost vzkvétá, když se lidé starají jeden o druhého.
Když jsme milí na lidi okolo sebe, jsme si vědomí toho, že to posiluje náš vztah s nimi a dává jim to pocit podpory. Z průzkumu vyplývá, že je pro nás dokonce možná přínosnější podporu dávat, než ji dostávat. Nemusíte nutně oplatit pomoc stejnému člověku, který jednou pomohl vám. Když jsme laskaví k ostatním, budujeme tak širší síť podpory, která zvyšuje obecné štěstí ve společnosti.
Být laskavý k někomu, koho neznáme, pomáhá budovat spolupráci, důvěru a pocit bezpečí v našich komunitách. Pomáhá nám to vidět ostatní pozitivněji a vcítit se do jejich situace.
Co se považuje za laskavost?


Laskavost může být tak jednoduchá jako úsměv, poděkování nebo slova podpory. Je to způsob propojení se s těmi, kteří denně procházejí našimi životy, i když jen na krátký okamžik. Nemusí to nic stát nebo zabrat mnoho času, důležité je, že je to čin upřímného zájmu a ohleduplnosti k druhé osobě. Inspiraci můžete načerpat níže v článku.
Laskavý čin může být silou okamžiku, jako když vidíte někoho, kdo potřebuje pomoc. Například když přenecháte vaše sedadlo někomu ve vlaku nebo seberete a vrátíte rukavici tomu, komu upadla. Příležitosti k laskavosti jsou neustále kolem nás, třeba poslat dál noviny, které jsme už dočetli, přenechat někomu naše parkovací místo, či darovat nepoužitý lístek.
Laskavost může být také něco předem promyšleného, jako třeba milé překvapení pro kamaráda, sousedku nebo někoho, koho máme rádi, nebo jen proto, že chceme šířit radost každý den. Existuje neomezené množství způsobů, jak být laskaví k ostatním, stačí jen otevřít oči, dívat se okolo sebe a dříve či později uvidíte příležitost pomoci.
Abychom mohli být laskaví, musíme si nejdříve začít uvědomovat lidi okolo nás a všímat si jejich potřeb a pocitů. Soucit je nám všem vrozený, ale někdy nám trochu trvá, než se na něj naladíme. Jak říká Dalajláma: „Buďte laskaví, kdykoli je to možné. Vždy je to možné.“
Jak začít?


1. Plán laskavosti – zapřemýšlejte nad tím, jaký laskavý skutek byste mohli udělat, to vám pomůže všimnout si příležitosti v momentě, kdy se objeví. Sestavte si seznam malých laskavostí, které byste mohli dělat ve vašem běžném životě. Nemusí to stát ani korunu. Přemýšlejte nad lidmi, které znáte a nad kolemjdoucími, které běžně potkáváte. Co byste mohli dnes nebo zítra udělat? Co by se vám líbilo, aby někdo udělal pro vás? Mnoho nápadů do začátku naleznete níže.
2. Laskavý den – Určete si jeden den v týdnu a zkuste uskutečnit alespoň 5 různých laskavých činů pro 5 různých lidí. Snažte se, aby to bylo něco, co byste běžně neudělali. Poté se zamyslete nad tím, jak jste se cítili po každém laskavém činu a jak se cítíte na konci celého dne. Možná byste to mohli pojmout jako společnou výzvu s pár přáteli a večer se sejít a popovídat si o tom, k čemu jste došli. Tak šup do šíření laskavosti!
3. Dělejte to společně – zapřemýšlejte nad laskavostmi, které byste mohli zrealizovat společně s přáteli, rodinou nebo sousedy. Můžete si vyměnit nápady a navzájem se podporovat. Dělat nové věci společně pomáhá budovat vazby, což také zvyšuje pocit štěstí, takže to je výhra na plné čáře. Pokud máte děti, zapojte je do toho také, nechte je vymyslet laskavé činy, které by chtěly vykonat. Na konci dne se jich pak zeptejte, jaké dobré skutky ten den udělaly či jaké se jim staly, možná se vám svěří s nějakými milými historkami!
40 tipů na laskavé činy


Zde je seznam doporučených laskavostí, kterými můžete začít:

 1. Přenechejte někomu své sedadlo.
 2. Podržte někomu dveře.
 3. Složte někomu upřímný kompliment.
 4. Rozesmějte někoho.
 5. Obejměte někoho.
 6. Dejte si tu práci a opravdu někomu naslouchejte.
 7. Pusťte před sebe auto v koloně.
 8. Ujměte se nějakého nováčka, aby se cítil vítán.
 9. Pomožte někomu, kdo zabloudil.
 10. Popovídejte si s někým, koho neznáte.
 11. Seberte po cestě do práce/školy/obchodu odpadky.
 12. Pusťte před sebe někoho ve frontě.
 13. Přečtěte dětem pohádku.
 14. Řekněte někomu, jak moc pro vás znamená.
 15. Přenechejte někomu své parkovací místo.
 16. Nabídněte drobné někomu, kdo se snaží zaplatit u pokladny přesně a nemůže je dohledat.
 17. Udělejte svému protějšku snídani do postele.
 18. Kupte do práce dortíky nebo ovoce pro své kolegy.
 19. Pozvěte souseda/sousedku k sobě na kávu/čaj.
 20. Nabídněte někomu pomoc s taškami s nákupem.
 21. Když si všimnete, že se někomu něco povedlo, pochvalte ho/ji.
 22. Pošlete dál knihu, která se vám líbila.
 23. Omluvte se (vy víte komu).
 24. Odpusťte někomu za to, co provedli.
 25. Navštivte svého nemocného kamaráda/-ku, souseda/-ku nebo příbuzného/-nou.
 26. Kupte někomu neočekávaný dárek.
 27. Upečte pro někoho.
 28. Zaplaťte za někoho.
 29. Pusťte se do domácí práce, kterou normálně neděláte.
 30. Pomozte někomu, kdo to potřebuje.
 31. Nabídněte někomu blízkému hlídání dětí.
 32. Nabídněte svému sousedovi posekání trávníku.
 33. Darujte věci, které už nepoužíváte, potřebným.
 34. Darujte jídlo osobě bez domova a chvilku si s ní popovídejte.
 35. Navštivte někoho, kdo se možná cítí sám.
 36. Darujte krev.
 37. Ozvěte se někomu, s kým jste dlouho nemluvili.
 38. Zorganizujte veřejnou sbírku na dobré účely.
 39. Věnujte se ve svém volném čase dobrovolničení.
 40. Naplánujte sousedskou sešlost.